Genel Bilgiler

 

Fen-Edebiyat Fakültesi, 3 Eylül 1997 tarihli ve 23099 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 01/09/1997 tarihli ve 9892 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile Karadeniz Teknik Üniversitesine bağlı olarak kurulmuştur. 17 Mart 2006 tarihinde Rize Üniversitesi kurulduktan sonra Fakültemiz buraya devredilmiştir. Rize Üniversitesi’nin ismi, 11 Nisan 2012 tarihli ve 28261 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren “İlköğretim ve Eğitim Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Kanunu” ile Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi olarak değiştirilmiştir. 1998 yılından bu yana 25 yıllık tecrübe ile eğitim veren Fen-Edebiyat Fakültesi, eğitim-öğretim faaliyetlerine Zihni Derin Yerleşkesi içerisinde devam etmektedir.

Fen-Edebiyat Fakültesinin Fizik, Kimya, Biyoloji, Matematik, Türk Dili ve Edebiyatı, Tarih, İngiliz Dili ve Edebiyatı ve Gürcü Dili ve Edebiyatı Bölümlerinde birinci öğretim eğitimi yürütülmektedir.

Kurulmuş olan Felsefe, Sosyoloji ve Rus Dili ve Edebiyatı Bölümlerinin de önümüzdeki süreçte öğretim elemanı kadrolarının oluşturularak eğitim-öğretim faaliyetleri ve akademik çalışmalara katılımları için çalışmalar yürütülmektedir.