Dekanın Mesajı

Fen Edebiyat Fakültemiz 1997 yılında kurulmuş olup Üniversitemizin en köklü ve tecrübeli birimlerindendir. Fen ve Sosyal Bilimlerin aynı çatı altında buluştuğu Fakültemizde Biyoloji, Fizik, Kimya, Matematik, Tarih, Türk Dili ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı ve Gürcü Dili ve Edebiyatı Bölümlerinde eğitim-öğretim ve akademik faaliyetler yürütülmektedir. Fakültemizde lisans eğitimi veren bölümlerimizin lisansüstü programları da bulunmaktadır. Bu kapsamda toplamda 1 tezsiz yüksek lisans, 6 yüksek lisans ve 5 doktora programına akademik kadromuz ve araştırıma alt yapımız destek vermektedir.
Temel bilimlerden oluşan Fakültemizin hedefi evrensel nitelikte bilgi ve teknoloji üreten araştırmacı, katılımcı, paylaşımcı, özgün ve estetik değerlere sahip, mesleki açıdan yetkin, toplumsal değerlere saygılı bireyler yetiştirmek ve ayrıca ilimiz ve bölgemiz başta olmak üzere ülkemizin sorunlarını çözmeye yönelik çalışmalar yapan ve kendini sürekli geliştiren bir fakülte olmaktır. Bu hedeflere ulaşmak için tüm fakültemizde kalite ve akreditasyon çalışmaları yürütülmeye başlanmıştır. Bu kapsamda Biyoloji, Fizik, Kimya, Matematik, Tarih ve Türk Dili ve Edebiyatı bölümlerimiz değerlendirme sürecini tamamlayarak akredite olmuştur.
Uluslararası tanınırlığı olan yürüttüğü faaliyetlerle üniversitemize öncülük eden akademik kadromuzla ve gelişmiş altyapı ve laboratuvar imkanlarımızla öğrencilerimizi geleceğe hazırlamak için özveriyle çalışmaktayız. Öğrencelerimizin ilgi alanlarını desteklemek ve gelişmesine katkı sağlamak amacıyla farklı birim/bölümlerle çift anadal ve yan dal programları hazırladık, öğrenci değişim programlarıyla farklı ülkelerde/ üniversitelerde eğitim almalarını sağlayacak anlaşmalar yaptık. Ayrıca Üniversitemiz, öğrencilerimizin eğitim hayatı boyunca güzel anılar biriktirmesi için ulaşılabilir ve zengin içerikleriyle sosyal ve kültürel imkanlar sunmaktadır.
Fakülte olarak kendimizi daha kaliteli bir eğitim, öğretim ve araştırma imkanları sunmak için hazırladık ve kendimizi her zaman yenilemeye hazırız. Yeşil ve mavinin birleştiği muhteşem doğasıyla yurdumuzun cennet köşelerinden biri olan Rize’de sizleri bekliyoruz. 
       
 Prof. Dr. Murat TOMAKİN
Dekan